You are currently viewing QR kods un svītrkods – kuru izmantot?

QR kods un svītrkods – kuru izmantot?

Kas ir QR kods un kas ir svītrkods?

QR kods (Quick Response Code) ir neliels attēls, kurš satur šifrētu informāciju. Tas ir tas pats tradicionālais svītrkods (ierasto vertikālo svītru attēls), tikai divdimensiju. Tāpat kā svītrkodu, QR kodu izmanto dažādu procesu automatizācijai, piemēram, ražošanā, loģistikā, tirdzniecībā un mārketingā. To nolasot ar speciālām mobilajām ierīcēm, tiek atšifrēta iekodētā informācija. Piemēram, dokumenta numurs, datums, klienta vārds, preces kods un tamlīdzīga informācija.

QR koda priekšrocības, salīdzinot ar svītrkodu

• Tradicionālajā svītrkodā iespējams iekodēt 12-13 ciparus, savukārt QR kodā – būtiski vairāk informācijas. Atkarībā no izmēra un citiem parametriem, līdz pat 7000 ciparu.
• QR kodu var nolasīt no jebkuras puses (skenē 360 grādos), atšķirībā no svītrkoda, kuru skenējot nepieciešams ievērot līniju virzienu. Tātad lietotājam ir vieglāk un ātrāk ar to strādāt arī tad, ja QR kods ir uzlīmēts un nelīdzenas virsmas.
• QR kods ir izturīgs pret bojājumiem un netīrumiem, jo spēj labot nolasīšanas kļūdas. Tātad, tas uzticamāks un efektīvāks lietošanā.
• QR kods var būt ļoti neliels izmērā, bet uzglabāt daudz vairāk informācijas, tāpēc tam ir vieglāk atrast vietu uz iepakojuma vai dokumenta.

Kodu izmantošana MONEO

QR koda ģenerēšanas funkcija ir pievienota jaunākajā MONEO versijā, to, tāpat kā 1D svītrkodu, iespējams pievienot jebkurai MONEO izdrukas sagatavei. Taču QR kodam iespējams norādīt vajadzīgās informācijas laukus, kurus vēlās iekodēt. Kā pievienot QR kodu saviem dokumentiem, lasi šeit.

Diemžēl, lai QR kodu varētu nolasīt, nepieciešami skeneri, kas atbalsta 2D kodu skenēšanu un 1D skeneri to nolasīt nevarēs.

Kad tomēr izmantot svītrkodu?

Ņemto vērā, ka QR koda atpazīšanai nepieciešami īpaši skeneri vai kameras, jo vienkāršākie svītrkodu skeneri nespēj nolasīt QR kodu, svītrkodi joprojām tiek plaši izmantoti. Ja nepieciešams nodrošināt koda nolasīšanu ārpus sava uzņēmuma un nav iespējams pārliecināties, vai saņēmējam ir pieejams QR koda lasītājs, drošāks vieds – izmantot parasto 1D svītrkodu, kurā, visdrīzāk, būs iekodēts preces EAN-13 unikālais kods.

Izmantošanas iespējas

Populārākās kodu izmantošanas vietas ir noliktavas un tirdzniecības vietas, Ja ar svītrkoda palīdzību atpazīst preces kodu, tad ar QR koda starpniecību atpazīst gan preci, gan klientu un dokumentu. Tas ir noderīgs arī laika un uzdevumu uzskaitei uzņēmumos, kur notiek projektu un darba laika uzskaite:

  • Inventarizācija, atpazīstot preci plauktos.
  • Iepakošana – atpazīstot klientu un preces.
  • Servisa, ražošanas vai citu darba uzdevumu reģistrēšanai, skenējot var atpazīt klientu un uzdevumu.
  • Laika reģistrēšanai, skenējot darba uzdevumu informāciju.